Seriale PRL’u wiecznie młode

18-10-2019

wpt 1313Na serialach powstałych w PRL’u wychowało się kilka pokoleń. Przyciągały przed telewizory wiele milionów Polaków. "07 zgłoś się", "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4" czy "Czterej pancerni i pies" - to tylko kilka z kultowych seriali, jakie pamiętamy z czasów PRL-u. Pierwszy polski serial powstał w 1964 roku „Barbara i Jan”. Była to komedia o początkującej dziennikarce i fotoreporterze. Większość seriali powstałych za czasów PRL’u była o tematyce komediowej, a królem, który tworzył te seriale był oczywiście Stanisław Bareja. Lekkie produkcje troszkę ocieplały szarą rzeczywistość socjalizmu.

Lubianym serialem Barei byli „Zmiennicy” w którym to młoda dziewczyna przebrana za mężczyznę zatrudnia się w korporacji taksówkarskiej. Losy bohaterów splatają się wokół taksówki o numerze bocznym WPT1313 - w paśmie komediowych pomyłek biorą udział m.in. młody kierowca Jacek, Kasia przebrana za Mariana, strażak Zenon Kuśmider oraz tajski student Krashan Bhamaradżanga.   

Alternatywy 4 to cały ciąg absurdów PRL’u. Serial opowiada o losach pochodzących z różnych grup społecznych mieszkańców nowo wybudowanego Warszawskiego osiedla. Pomimo różnic między mieszkańcami starają się stworzyć jedną wspólnotę. Na przeszkodzie staje cały czas gospodarz domu Stanisław Anioł- karierowicz z Półtuska. Dzięki pomysłowości mieszkańców i samego Anioła nie brakuje zabawnych sytuacji. Gdy do takiej mieszkanki dodamy jeszcze panujący socjalizm mieszanka na komedię gotowa.

Seriale powstały w PRL’u do tej pory są uważane za kultowe a ludzie chętnie do nich wracają. Mimo iż niektórzy myślą o tych czasach z utęsknieniem inni widzą tylko panujące absurdy