Popularne zawody w czasach PRL’u cz.1

22-03-2021

Monopol na pracę miało Państwo a rozbieżność w zarobkach była niewielka. Nie miało znaczenia również wykształcenie. Wiele zawodów było wyszydzanych inne znowu uznane za uprzywilejowane a znów inne odeszły z czasami PRL’u do lamusa. Poniżej przedstawiamy kilka z zawodów, które były popularne w poprzedniej epoce.

 

URZĘDNIK PARTYJNY

Były to osoby uprzywilejowane, dostawały bony oraz mogły nabywać towary luksusowe w obniżonej cenie. Za te wszystkie dobra musieli dzielnie służyć partii.

MARYNARZ

Zawód egzotyczny i bardzo pożądany. Dalekie i częste podróże dawały marynarzom dostęp do zagranicznej waluty, towarów deficytowych i dostęp do sklepów Baltona. Baltona oferowała dostęp do kosmetyków, alkoholu i tytoniu. Marynarze mieli również przywilej posiadania obcej waluty.

KAOWIEC

Nazwa wzięła się od skrótu KO- kulturalno oświatowy. Była to osoba zapewniająca atrakcję na wczasach, piknikach oraz organizowała wycieczki. Kaowiec miał zapewnić zabawę i dobru humor uczestnikom.

MILICJANT

MO- milicja obywatelska. Pierwowzór dzisiejszej policji, liczyła około 80 funkcjonariuszy. Jej głównymi zadaniami było dbanie o bezpieczeństwo, zwalczanie przestępczości oraz walka z manifestami i opozycją. Milicja była negatywnie postrzegana przez obywateli- albo na nią pluli albo się jej bali.