Pewex – prawie jak wyjazd na zachód w PRL’u

31-10-2019

pewex krótka historiaPrzedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego czyli PEWEX- przedsiębiorstwo oczywiście Państwowe z siedzibą w Warszawie. Pewex prowadził sieć kiosków walutowych.

Do Pewexu chodziło się bez kartek ale za to z bonami towarowymi, kolejek przeważnie nie było ale za to można było dostać czekoladę, egzotyczny owoc czy coca- cole. PEWEX to nie był tylko sklep spożywczy ale można było tam dostać też ubrania, zabawki, resoraki, narzędzia biurowe ( np. automatyczny ołówek). A jak ktoś miał znajomości to mógł dostać prawdziwe cuda jak Levis czy Wrangler. Pierwszy Pewex pojawił się w 1972 roku po przekształceniu sklepów dewizowych. Oprócz płatności w bonach można było płacić dolarami lub markami niemieckimi z przelicznikiem niekorzystnym oczywiście dla kupującego. Sklepy miały monopol na cały kraj aż do 1989 roku kiedy to minister cofnął zezwolenia a Pewexy już nie miały się tak dobrze gdyż pojawiła się konkurencja. W 1993 roku Pewex ogłosił upadłość.

Podobną siecią w Polsce była Baltona, w niej również można było kupować za obcą walutę ale po spełnieniu wymaganych warunków. Sklepy były więc dla marynarzy, pilotów czy dyplomatów.