Klasyki motoryzacji w PRL

11-10-2019

Zazwyczaj gdy słyszymy o PRL, wracają do nas przeróżne wspomnienia. Jedni dobrze wspominają czasy PRL-u, inni źle jednak w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej była jedna rzecz jaką wszyscy powinniśmy wspominać bardzo pozytywnie.

Mowa tutaj oczywiście o klasycznych samochodach, które znane są wciąż w całej Polsce pomimo wstrzymania ich produkcji już lata temu.

Zanim jednak przejdziemy bezpośrednio do tematu klasyków, wspomnijmy jak skomplikowane było pozyskanie auta w PRL-u nawet dla bardziej zamożnych ludzi.

Dziś o klienta walczą producenci, a dawniej o produkt walczył klient! Dosłownie, wyobraźcie sobie że samochód w PRL po kilku latach używania był warty więcej niż w momencie zakupu fabrycznie nowego, tak bardzo popyt przerastał podaż!

Najgorsza w temacie motoryzacji w tamtych czasach była kontrola Państwa całego przemysłu motoryzacyjnego - zanim zakupiłeś samochód musiałeś napisać podanie do urzędu i oczekiwać na zgodę co zazwyczaj trwało naprawdę sporą ilość czasu… no chyba że w twoje ręce wpadł Talon czyli kwit, który umożliwiał zakup samochodu z pominięciem całej kolejki - to było marzenie każdego polaka! Nie można go było kupić czy na niego zapracować, trzeba go było załatwić.. a by go załatwić należało mieć odpowiednie znajomości.

Talony przyznawali funkcjonariusze władz państwa i partii więc pozyskanie talonu nie było prostym zadaniem. Najczęściej były one przyznawane „swoim” ludziom bądź osobom, które miały coś do zaoferowania w zamian.

Jeśli nie miałeś szczęścia, znajomości bądź dolarów to nie było opcji - trzeba było czekać w kolejce!

Zazwyczaj na samochód trzeba było odkładać pieniądze latami, a później latami oczekiwać ale szczęściarze mogą z dumą mówić o tym jak wspaniałe samochody w tych czasach były produkowane.

Wtedy producenci nie skupiali się na masowej, szybkiej i byle jakiej produkcji. Skupiali się przede wszystkim na solidności wozu, by przetrwał wiele lat, dlatego do dziś sporo modeli z czasów PRL-u się zachowało i można je nawet czasami spotkać na ulicach Polskich miast.

Jeszcze kilkanaście lat temu, samochody z PRL były kojarzone ze złomem, dziś ich cena bez przerwy rośnie w górę, jest to z pewnością opłacalna inwestycja, wiele osób tuninguje stare samochody lub je odnawia oraz konserwuje, by przetrwały kolejne długie lata.

Po co komu szybki, nowoczesny samochód marki Ferrari kiedy można jeździć cudownym i niezniszczalnym klasykiem takim jak Trabant 601s, Maluch czyli FIAT 126p czy wieloma innymi niesamowitymi Klasykami z czasów PRL!

Specjalnie dla fanów motoryzacji, a w szczególności Klasyków graficy sklepu MADE-IN-PRL zaprojektowali niesamowitą kolekcję zawierającą ponad 100 różnych klasycznych samochodów z PRL-u. Klik

Najpopularniejsze samochody z czasów PRL-u:

-FIAT 126p / Maluch

-Syrena

-Polonez

-Warszawa

-Żuk

-Tarpan

-Nysa

-Mikrus MR300

-Zastava 1100p

-FIAT 125p / Duży Fiat

-Skoda 120

-Trabant 601

-Wartburg

-ZAPOROŻEC

-DACIA 1300

Wszystkie powyższe samochody oraz dziesiątki innych znajdziesz w naszej kolekcji „Jeżdżę Klasykiem”. Klik